четвер, 22 грудня 2016 р.

КОНКУРС "ШКІЛЬНА БІБЛІОТЕКА-2017"

                                         КОНКУРС "ШКІЛЬНА БІБЛІОТЕКА-2017"


      НОМІНАЦІЯ
       "ЧИТАННЯ І ДІТИ-ДІАПАЗОН БІБЛІОТЕЧНИХ ІДЕЙ І МОЖЛИВОСТЕЙ"
                         
    ДОСВІД

ТЕМА:Читання-важливий чинник у розвитку дитини.

Книга – постійне джерело знань. Читання  дітей тісно  повязане  з процесом шкільного навчання. Вмінню читати постійно навчає школа. Бібліотека, маючи спільну мету  зі школою, виступає  помічником сім’ї, школи, а також вчить самостійно здійснювати цю мету, виховання колективу своїх  читачів, вона вирішує складні  завдання різнобічного розвитку дітей.  Книга -  сила, що рухає світом,отже, і мета шкільної бібліотеки – навчити дитину читати, любити книгу. Бібліотека розвиває інтерес до книги, читання. Формує читацькі  запроси, виховує літературні смаки, прищеплює любов до літератури у постійному спілкуванні з друкованим словом. Читання  - важливий стимул і засіб розвитку  інтелектуального і емоціонального потенціалу особистості. Сучасний  бібліотекар  повинен  уміти  керувати пізнавальною  діяльністю дітей в процесі їх читання, спілкуванні з книгою. Це пов’язано з  посиленням диференціації особистісного підходу до дітей.  Необхідно вчити, що, читаючи, треба  більше  думати, глибше відчувати , засвоювати, оцінювати прочитане, а не тільки  запамятовувати. У вік інформаційних технологій бібліотека школи  старається пристосуватися до сучасних умов життя, адже  є  інформаційним,  духовним, навчальним, культурним центром школи.
Учні перших класів вчаться читати самостійно, знайомляться з книгою, бібліотекою.
Для того щоб дізнатися про те , про що дитина любить читати, з самого початку, починаючи з другого класу, в основному, коли всі діти відвідують бібліотеку, коли вже починаємо проводити масові заходи до знаменних  та памя’тних  дат письменників,поетів  таких  як  А.Барто, С.Маршак,  К.Чуковський, О.Пушкін, Л.Костенко, Н.Забіла, Т.Шевченко, С.Михалков, В.Сухомлинський,М.Підгірянка та інших, коли діти вже всі навчилися читати ,цікавлюся в дітей, про що вони люблять читати. В основному в цьому віці  діти полюбляють  читати , звичайно, казки. До  дня писемності проводимо вікторину по українських  народних  казках.(Додаток №1 ) Діти читають з великим задоволенням. Кожному  хочеться відповісти  на якомога більшу кількість запитань. Поступово привчаю їх до  відвідування бібліотеки, проводжу  бесіди при виборі та поверненні книги, виясняю , про що вони люблять читати.  Також  з цими дітьми  ми обовязково проводимо  поетичну годину по творчості Ліни Костенко «Українська  муза  - малечі», «Мрії  зламано крило» по  творчості Лесі Українки.
Уже  в третьому і четвертому класах, я вже  знаю,  про що люблять читати мої діти і що їм можна запропонувати почитати. В  духовний світ читача молодшого віку повинно ввійти   найцінніше, те , що відповідає  рівню його розвитку, розумового, емоційного, естетичного і в той же час сприяє його  подальшому  розвитку. В  четвертому класі   під час  проведення  бібліотечно -  бібліографічних  занять   знайомимо дітей з  науково-пізнавальною літера – турою. Проводимо  конкурс – гру  «В.Сухомлинський – великий педагог»  (Додаток № 2) Особливо  дітям  подобається гра,  де треба  знайти назви творів автора. «У долі природи – твоя доля» .
Диференційований підхід особливо  потрібен  до школярів перехідних  за віком класів 5 і 9 –х.  Довідково – бібліографічна  допомога  в самостійному виборі книг і систематичному читанні, різноманітні  сучасні прийоми і засоби інформації про літературу , яка є в бібліотеці,- все це благодатні умови для формування у школярів  трудових  навичок  і звичок активного культурного читача.
В процесі індивідуального керівництва читанням дітей  бібліотекарю важливо  знати загальну картину читання дітей ; які книги вони беруть в бібліотеці, які книги в них є дома. Коли діти  переходять до 5-го класу, разом з класними керівниками0 проводимо анкетування.
 Питання анкети:
1.Яке місце в твоєму житті займає книга?
2. Які книги ти любиш  читати?
3. Книга що завжди поруч.
4.Твій улюблений літературний герой.
5. Чи  є в тебе бібліотека дома?
6. В яких бібліотеках ти читаєш?
7. Як допомагає тобі бібліотека в навчанні?
8. Що для тебе  книга:
   - розвага
   - джерело знань
   - підручник  життя , друг?
9. Чи є   вдома  компютер або  планшет?
Аналізуючи анкети я вже бачу, що більшість дітей ще не відірвалися від казки, що в багатьох дітей є бібліотеки вдома, є планшети, ком’пютери,   які книги вони люблять читати і  що  часто книги про які говорять діти немає в шкільній бібліотеці. І тому з учнями   пятих класів проводяться такі заходи, які повязані з казкою. Наприклад: «Відомі  казкарі народів світу», (Додаток №3) конкурси – ігри «Збираймося в казку», «Збираймося в  книгу» де за допомогою  розданих карток діти знаходять правильну назву книги та складають казки. Проводяться  захисти читацького формуляру, де діти розповідають про  книги, які вони прочитали і які їм сподобалися найбільше і за що, а також  рекомендують прочитати їх своїм одноліткам. Молодші підлітки вже не настільки довірливо і охоче  відповідають на питання і вступають в співбесіду з дорослими, хоча дорослий для них зберігає авторитет майже у всіх питаннях. Чим доросліша  дитина, тим яскравіше  проявляються  індивідуальні особливості  її особистості.
Починаючи з  шостих, сьомих класів ,  діти вже надають перевагу   стосункам з однолітками і їхній оцінці  та порадам  .  У цьому віці формується  власне бачення  і судження  подій.  Учні  восьмих , дев*ятих класів, які вже добре  знайомі з   комп’ютерною  технікою,  інтернетом ,  можуть , читаючи книги,робити реклами, презентації, бук трейлери та інше. Так учень 8-А класу Задорожній Олексій  зробив презентацію на книгу української письменниці М.Павленко «Русалонька із 7-В ...» (Додаток № 4), а в  цьому році  -презентацію  по українських народних піснях (Додаток №5). А учень  9-А класу  Зелений Максим  створив  бук трейлер по творчості К.Дойля.(Додаток № 5, №6)
Вивчення читачів-дітей і  залучення їх до читання - невідємна  частина роботи  бібліотекаря. Для цього підходять всі методи: і анкетування, і  бесіди, і аналізи читацьких формулярів,  і особисте спостереження, а також масові заходи,які проводить бібліотека, місячники шкільних бібліотек(Додаток №7) ,тижні книги (Додаток №7) та інше .
Шкільній  бібліотеці доводиться чимало попрацювати,щоб задовольнити  вимоги до сучасного інформаційного  забезпечення навчального процесу. Адже ні літератури сучасних авторів ,  ні літератури науково-пізнавального  характеру ми не отримуємо. Виживаємо в основному  за рахунок подарунків дітей, батьків та деяких спонсорів. Тому нам дуже важко повернути читача до книги  та бібліотеки. Але мені  здається ,  що цей час настане і діти , а можливо,  і дорослі , усвідомлять, що саме книга – джерело знань.


                            СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ  ЛІТЕРАТУРИ
1.Пикало,В.В. Роль шкільної бібліотеки у впровадженні інноваційних процесів./В.В.Пикало.//Шкільна бібліотека.-2008.-№6. – С.46-47
2. Самчук,Т.М. Впровадження нових технологій в  бібліотеці.
/Т.М.Самчук//Шкільна бібліотека. – 2008.- №6. – С.74 – 76.
3. Бібліотека  третього тисячоліття. Шкільна  бібліотека. – 2009. -№1.
С. 38 – 40.
4.Непийвода,Р. Нові підходи в  роботі бібліотеки. /Раїса  Непийвода// Завуч. – 2010. - №28. – С.1 – 12.
5.Використання  нових інформаційних технологій. Шкільна бібліотека. 2009. №2.  С. 72 – 73.
6. Сім кроків до читання в ранньому дитинстві.

7. Як мотивувати дитину до читання.

8.Школьная  библиотека и детское чтение[Электронный ресурс].-Режим доступа.- http://biblpoipkro.webly.com/1048108910871086108311001079109110771084-104810501058.html,свободный.-Название с экрана
                                                                  ДОДАТКИ
1.Вікторина по казках.
2.В.Сухомлинський-великий педагог і письменник.
3. Відомі казкарі народів світу
4.Презентація творчості М.Павленко  
5. Буктрейлер - реклама книги 
6.Буктрейлер по творчості К.Дойля 
7.Місячники шкільних бібліотек і тижні книг 
                                                                Фотоальбом
Виставка до днів німецької культури
Виставка до Дня писемності
Виставка до дня нарождення Л.України
Година поезії до дня народження Б.Олійника
Виставка присвячена до дня Голодомору
Екскурсія до шкільної бібліотеки
Захист читацького формуляру
Підсумки місячника шкільних бібліотек
Година поезії "Українська муза -малечі"
Година поезії "Українська муза -малечі"
Вікторина "Колискова людства"
Виставка до Дня міста
Година поезії до дня народження Н.Забіли
Конкурс-гра "В.Сухомлинський-великий педагог"
Конкурс-гра "В.Сухомлинський-великий педагог"
Конкурс-гра "Збираймося в казку"


Немає коментарів:

Дописати коментар